ЗРОБИШ ДОБРО — НЕ КАЙСЯ, ВДІЄШ ЛИХО — НАЧУВАЙСЯ. ВИНОГРАДАР І ЗМІЯ (болгарська народна казка)
Мета: удосконалювати читацькі навички школярів; сприяти засвоєнню змісту казки; учити переказувати текст за складеним планом; визначати композиційні частини (зачин, основну частину, кінцівку); виховувати почуття відповідальності за свої дії.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Дуже ради видря'мятн: На вид рились видренята! Хто видрят покривдить схоче — Видра видряпає очі.
2. Читайте чітко і без помилок!
Пригощати, виноград, щедрий, їжачок, виноградар, хвилина, змія, дощ, щітка, щука, чарівник, дубочок, дівчинка, щавель, паличка, сміх, чижик, жонглер.
— Читайте ше раз, але тільки слова, що відповідають на запитання хто?.
3. «Зоряна година»
— Із літер слова утворіть нові слова. Жайворонок — ворон, жар. корона, рай. ворона...
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Відгадайте загадку.
• В'ється вірьовка — На кінці головка. {Змія)
— Болгарський народ присвятив цій тварині одну із казок.
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ. ОПРАЦЮВАННЯ БОЛГАРСЬКОЇ НАРОДНОЇ КАЗКИ «ВИНОГРАДАР І ЗМІЯ» (с. 45-46)
1. Читання казки вчителем
— Які почуття виникли у вас після прослуховування тексту?
2. Словникова робота
Змія кухоль
каміння відтоді
щоранку виноградар
майбутнього розгніватися
відновитися замахнувся
3. Читання казки учнями («ланцюжком»
— Прочитайте, як виноградар потоваришував зі змією.
— Назвіть головних героїв казки.
— Де жила змія?
— Що надумав зробити виноградар для змії?
— Як він це зробив?
— Як змія віддячила виноградареві?
— Скільки часу дружили виноградар і змія?
— Кому виноградар розповів про змію?
— Чому він це зробив?
— Який злочин вчинив син?
— Про яку рису його характеру це свідчить?
— Як змія покарала сина господаря?
— Що запропонував господар змії після того, як минуло багато часу?
— Чи погодилася на це змія? Прочитайте.
— Прочитайте речення, що передає головну думку казки.
— Чи може воно бути прислів'ям?
ФІзкупьтхвилинка
4. Складання плану казки
Гра « Дощик »
Я промовлятиму речення, а діти читають відповідним голосом;
Вчитель. Учні.
Дощик капає читають тихо
Дощик сильніший читають голосніше
Злива читають голосно
Дошик слабший читають тихіше
Дощик крапає читають зовсім тихо
Дощик перестав припиняють читання
1)Читання І частини «дощиком».
2) Читання II частини «дощиком».
3) Читання III частини «хвилею». План казки
1) Дружба виноградаря і змії.
2) Злочин сина.
3) Дружбу повернути неможливо.
5. Гра «Живі картинки»
Один учень читає, а інший мімікою ілюструє почуте.
6. Гра «Збери речення»
Якось виноградар побачив змію... і ледве дійшов додому.
Биноградар узяв кухоль із золотим... і надумав зробити їй добро.
Він розпух... і забирав по одному золотому.
Відтоді щоранку носив він змії молоко... і пішов собі.
7. Гра «Диктор телебачення»
Читати текст, періодично відриваючи погляд, щоб поглянути на глядачів.
8. Гра «Так чи ні?»
1)3мія жила у великій купі каміння, що лежала біля винограднику. (Так)
2) Виноградар щоранку приносив змії глечик молока. (Ні)
3) Виноградар розповів про змію батькові. (Ні)
4) Син надумав убити змію. (Так)
5) Змія і виноградар відновили дружбу. (Ні)
9. Переказування казки за складеним планом
10. Робота над прислів'ям
• Зробиш добро — не кайся, вдієш лихо — начувайся.
— Прочитайте прислів'я. Як ви його розумієте?
— Чи може воно бути заголовком до казки?
V. ПІДСУМОК УРОКУ
— Яку казку читали несьогоднішньому уроці?
— Який народ склав цю казку?
— Чого навчила вас болгарська казка?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Читати казку, переказувати її. |