Тема. Сторінками
доброти. Пізнавальна конференція за творами В. О. Сухомлинського
Мета: ознайомити
дітей з біографією та творчістю В. Сухомлинського; учити художньо оформлювати
свої думки на папері за допомогою слів; формувати найкращі людські риси,
бажання жити серед краси і творити красу та добро, показати роль казки в житті
людини; виховувати доброту, повагу до старших, любов до рідної землі.
Обладнання:
комп’ютер, малюнки дітей, портрет В.Сухомлинського, ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація
класу
Ось і вересень.
Пора достигання
яблук.
Час глибоких думок
і прозорої мудрості.
Мені зараз урок
треба знову почати з Азбуки.
І творити його, як
митець творить вірш чи музику.
ІІ. Повідомлення
теми і мети уроку
- Наш урок - незвичайний.
Послухайте запис і скажіть кому він присвячується. (Застосування презентації у Movie Maker: життєвий шлях В. Сухомлинського)
- Наш урок про
нього, учителя добра і краси, і його тема: «Сторінками доброти».
- Сьогодні ми
здійснимо мандрівку творчою спадщиною видатного письменника, педагога,
В.Сухомлинського.
- Хто ж він
В.О.Сухомлинський?
- Прочитайте про
себе біографію В.О.Сухомлинського.(Застосування
презентації у Power Point: біографія)
Тест-перевірка
Коли народився
великий педагог?
а) 28 вересня
1918р. +
б) 28 вересня
1920р.
в) 28 жовтня
1919р.
Де народився?
а) с. Веснянка
б) с. Василівці +
в) с. Васильки
Скільки дітей було
в сім’ї педагога?
а) 4 +
б) 5
в) 3
Який інститут він
закінчив?
а) Чернігівський
б) Н-Сіверський
в) Полтавський +
В якій середній
школі він працював директором?
а) Н-Сіверській
б) Лизунівській
в) Павлиській +
Коли помер
видатний педагог?
а) 2 вересня
1970р. +
б) 2 жовтня 1970р.
в) 2 серпня 1970р.
Ключик: абавва
- Творчість В. Сухомлинського
сповнена любов’ю до природи, до рідного краю, до батьків. Василь Олександрович
учив бачити прекрасне, захоплюватися сонцем, небом, землею, бачити казку.
Учень
Ми поїдемо до
казки
Щоб в оцю чудову
мить
Зрозуміти, як
прекрасно
Нам на білім світі
жить.
Хай мине дитинство
наше
У маєві літ
Не забудеться
ніколи
Казки дивосвіт.
- Діти, давайте
пригадаємо казки, які ви вже прочитали.
Вікторина казок
(читання з дошки і відповідний запис у кросворд)
- Якщо правильно
відгадаєте, прочитаєте прізвище автора цих казок.
Як називається
казка, в якій колюча тваринка знайшла світло? («Їжачок і світлячок»)
У якій казці кіт
гріє курча? («Як здивувався Мурко»)
У якій казці мама
хвалить дівчинку за смачний борщ? («Чому
мама так хвалить?»)
Під яким деревом
стояв зайчик і просив стиглих ягід? («Заєць
і горобина»)
У якій казці розповідається
про найдобрішу дочку? («Сьома дочка»)
У якій казці
хлопчик образив маму? («Образливе слово»)
У якій казці
лелеки прощаються з Україною? («Лелеки
прилетіли»)
У якій казці
аптекар подумав про хлопчика, що у нього недобре серце? («Кам’яне серце»)
У якій казці
сестри принесли яблуко для мами? («Яблуко
в осінньому саду»)
Як називається казка, в якій батько дає
настанови життя синам? («Батьківський
заповіт»)
У якій казці дівчатка побачили щось дивне на
землі? («Колючка»)
У якій казці
хлопчик сповістив бабусю, що настала весна? («Важлива
звістка»)
У якій казці тварина співчуває птахові? («Кріт і жайворонок»)
(Ключове слово Сухомлинський)
Хвилинка поезії
Вчитель
З якої казки
віршовані рядки?
Деркач на
батьківщину прилетів
Крильця і лапки
потрудив
Дорога з Африки на
північ розстелялась
Для птаха північ
рідною землею звалась.
(«Деркач
і Кріт»)
Лялька Зоя дуже
зажурилась
Ручка в неї
відвалилась
Не журись, моя
любима
Зав’яжу її бинтом.
Будеш ти здорова
знов
(«Лялька з відбитою рукою»)
Жив маленький
Горобчик
Був допитливий він
хлопчик
Маму він про все
питав
Про траву, дерева,
став
Про водицю, землю
пташку
І малесеньку
комашку.
(«Горобчик і вогонь»)
Ось приїхала вже
ненька
Не було її
давненько
Дочки радо її
вітають
Гарні слова
промовляють
(«Сьома дочка»)
Гра «Добрі
чарівники»
Вчитель
- Я пропоную вам
стати добрими чарівниками. Ви будете один одному передавати «мікрофон» і
пригадувати, які добрі справи зробили.
Робота в парах
Прочитайте
заповіді учня і виберіть ті, по яким би ви хотіли б жити.
Заповіді учня
Я людина, я мушу
дбати, щоб цвіла земля.
Сторінки роду
свого треба знати і свято оберігати:
- вартий пошани
сивий волос і старенький тихий голос;
- я люблю і шаную
матір і батька;
- дай, Боже, щоб я
виріс, у школі добре вчився, щоб я батькові і ненці добре прислужився.
Моя рідна школа –
святиня моя:
- я шаную, поважаю
вчителя свого;
- буду гідним
скрізь і всюди, щоб нести вам радість, люди;
О слово рідне, що
без тебе я?
Без пісні, що
співала мати, я навіть дня прожити би не зміг.
І рушник цей вишиваний, чи бабусин, а чи мамин, буду довго зберігати, з
ним повернусь я до хати.
Людей буду я
любити, добро й ласку їм чинити.
Любов і милосердя
хай запанують у душі моїй.
Святими для мене
нехай стануть слова: „Людина людині - друг”.
- Скажіть, як треба
жити на Землі.
- Запишіть своє
правило на листочках .(Діти записують на
листочках правило, за яким прагнутимуть
жити на Землі, прикріплюють листки на дошці.)
Висновок
- Діти намагайтеся
надалі робити і примножувати добрі вчинки.
|