Тема: Ой весна, весна, днем красна! С. Носань «День блакитної весни».
Мета: створити в уяві учнів поетичний образ ранньої весни; удосконалювати вміння виразного читання; збагачувати словник, розвивати мовлення учнів; виховувати любов до природи.
Обладнання: запис п'єси П. І. Чайковського «Квітень» («Підсніжник») із циклу «Пори року».
Хід уроку
I. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Конкурс на кращого читця, підведення підсумків конкурсу.
II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Скоромовка.
Синичка, синичка - горобцю сестричка,
Шпаку пасербиця, ні на кого не сердиться.
III. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Ми вже читали про те, як зображують весну поети і письменники, бачили, як змальовують її художники. А зараз ми послухаємо, як відчув її прихід композитор. Будьте дуже-дуже уважними, і тоді ви зможете почути весняні звуки. (Слухання п'єси П. І. Чайковського «Квітень».)
— Якою постає перед нами весна? Які весняні звуки ви почули?
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми продовжимо читати твори про весну, дізнаємося про те, що можна побачити 1 почути у весняному лісі.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слухання оповідання С. Носаня «День блакитної весни» (с. 110—112 підручника). Словникова робота.
— Як ви вважаєте, ви прослухали оповідання чи казку? Хто з героїв твору міг сприймати подорож до весняного лісу як казку?
2. Читання учнями оповідання мовчки.
3. Виконання тестового завдання (с. 29 збірника тестових завдань).
1. З якою метою пішли тато і Оленка до лісу?
а) нарвати пролісків
б) послухати синичку
в) подивитись на прихід весни
2. Які квіти вони побачили в лісі?
а) підсніжники б) барвінок в) проліски
3. Яка рослина перезимувала під снігом?
а) осока
б) лоза
в) барвінок
4. Яке дерево зробило Оленці і таткові несподіванку?
а) клен
б) береза
в) вільха
5. Поєднай.
незграбні чорні ......................................... вільхи
розкішний кущ .......................................... сосняк
заквітчані довгими сережками ..................... лози
стрункий молодий ..................................... дуби і граби
густо червоніє ........................................... шелюг
6. Який головний колір весни відзначила Оленка?
а) зелений б) голубий в) жовтий
— Фізкультхвилинка
— Читання оповідання вголос і поділ на частини.
— Розвиток мовлення.
Відгадування учнями загадок і переказ тих частин оповідання, у яких згадуються слова-відгадки.
Хто на ніжці невисокій — ,
Ніжнолиций, синьоокий —
Крізь проталинки-віконця Посміхається до сонця?
(Пролісок)
Стрімко вибігли на гору Дві подружки білокорі.
Дощик їм полоще кіски,
Звуть тих подружок... (берізки).
Станув сніг на землі —
Вже листочки малі І стебельця в'юнкі виростають.
На стебельцях тонких,
Проте сильних, гінких,
Синюваті квітки зацвітають.
(Барвінок)
Миє коси у воді Від весни до холодів,
Видивляється у воду На свою хорошу вроду.
(Верба, або шелюг) А. Свашенко
VI. ПІДСУМОК УРОКУ Бесіда.
Про що читали сьогодні на уроці?
Що з прочитаного найбільше сподобалося?
Які висновки для себе зробили?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготуватися до читання оповідання за особами. |