Уважаемые гости!Cсылки для скачивания материалов с сайта видны только зарегистрированным пользователям.
Великобританія (Great Britain)
29.01.2013, 21:00
Тема:Великобританія (Great Britain) Підтема: Географічне положення. Клімат. Загальна характеристика. Географічні назви. Мета уроку: ознайомити учні з новою лексикою та активізувати її вживання в умінні ставити незаплановані запитання, що виникають під час бесіди, ініціювати бесіду, висловлювати власну точу зору; практикувати учнів у читання тексту з метою отримання загального уявлення та максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті; поширювати кругозір учнів, спонукати до пошуку фактів; розвивати самостійне мислення учнів і увагу; виховувати культуру мовлення та повагу до країни мова якої вивчається, як засобу міжнаціонального спілкування, сприяти розвиткові соціокультурні компетенції. Тип уроку: з використанням ІКТ Обладнання: Підручник, зошит, географічна Великобританії, мультимедійна дошка «Key-facts» (НО1) Хід уроку: 1.1 Організаційна бесіда. 2. Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу. А) Повідомлення теми та мети уроку. Teacher: Good morning, boys and girls! I’m glad see you! I hope that you are in good mood today, but you can evaluate your mood yourself. Draw a face according to your mood. You have pictures with 4 faces ( on the blackboard). They are «Ok», «Bad», «So-so», «Good». Take the card accordingto your mood. T: The topic of our today’s lesson is «The geographical position of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Climate.» By the end of the lesson you should be able: - To recognize and understand new words and word-combinations in the next; - To read and understand the gist and details despite the natural difficulties; - To participate in common conversational about the topic of today’s lesson. 3. Уведення в іншомовну атмосферу А) робота над висловлюваннями: «A little knowledge is a dangerous thing» «Asknowledge increases?Nonder deepens.» T: Have you ever heard these sayings? Read and translate them. Explain, how you understand these saying?What is the main sense of them? В) Geography quiz. (Вікторина) T: Would you like to check your knowledge of geography and answer the questions of the quiz. Use the world map if you want. Geography quiz • Which island is the largest in the world? (Grenland) • Which river is the largest in the world? (Nile in Africa) • What is the resemblance between Kyiv, Ottawa, London? (They are capitals of the countries) • What countries make up Great Britain? (England, Scotland and Wales) • The Largest in Europe. (Great Britain) T: oh, I see you know geography well. My best congratulations! ІІ. Основна частина уроку • Введення нової лексики за темою уроку. (Вимова, тлумачення, переклад) as island, a continent, a strait, a compass, a climate, to occupy, to separate, to surround, to be situated, to be washed. • Активізація вивченої лексики А) Matсh the words with their translations: 1. an island a)оточувати 2. a continent б) бутирозташованим 3. a strait в) омиватись 4. a compass г) континент 5. a climate д) протока 6. to occupyе е) відокремлювати 7. to separate є) компас 8. to surround і) займати 9. to be situated ї) клімат 10. to be washed з) острів Key: 1)з 2)г 3)д 4)є 5)ї 6)і 7)е 8)а 10)в b)Сomplete the sentences with the words from the box:
- Great Britain is…on… - It is more interesting to travel when you have map and a… - The…is damp and mild. - Great Britain…by seas on all sides - It is … from he …by the North Sea and English Channel. - Northern Ireland …the northern part of Ireland. - This country is…Black Sea. 3. Фізкультхвилинка 4. While-Reading Activites. Етап читання тексту та виконання вправ під час читання А)Skimming.Переглядове читання тексту з метою максимально повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті та критично її осмислення (Text 4, page 110) T: Read the text and write down the Key – facts about the UK and its climate. (HO2) Key- fact (на мультимедійній дошці) - Official name: - Countries making up: - Great Britain is washed by: - 4 Parts making up the UK: - Surface: - Highest mountain: - Longest river: - Capital: - Climate: Post – reading Activities(контроль розуміння тексту та виконання після текстових комунікативних вправ.) T:Answer the following questions. (ex.4 , page 111) С) Role- play the situation. Work in a group of there T: You are on board a ship which is sailing to Great Britain. Make Up short dialogues (do ex. 5, page 111) 5. Релаксація Вчитель пропонує закрити очі, розслабитися та послухати музику. Під час прослуховування учні, звісно, щось відчувають. Про це вони мають повідомити вчителя. Versions: I thought - about winter -about my walking in the forest - about pleasant time at the sea- side I fell happiness, music is so nice; I wanted to sing I wanted to dance. This music help me to relax. Sounds were like rain. I imagined the flying birds, ets. ІІІ. Заключна частина уроку. 1. Homework. Домашнє завдання. T: -Do ex. 4d, e, pp 110-111 (Pupil’s book) - To learn the words (p. 108) 2. Summarizing. Підсумки уроку. Оцінювання T: Which activities have we done today? Was it difficult for you to read the text about the UK? Dear friends! Thank you very much for your preparation and your activity at the lesson. I was greatly impressed with your answers. They were brilliant. You showed your excellent knowledge of the topic.