Українська мова
В гостях у природи
Зінтегровано
зміст навчальних предметів: українська мова, природознавство.
Мета: розширювати і
поглиблювати знання учнів про речення, їх види, розвивати вміння складати
речення, знаходити головні слова у реченні, удосконалювати вміння встановлювати
зв*язок між словами у реченні за допомогою питань; розвивати вміння
аналізувати, узагальнювати, добирати заголовок до тексту, розвивати мовне
чуття, творчі здібності, мислення,
поповнювати словниковий запас, поглиблювати знання дітей про тварин, виховувати
любов до природи.
Обладнання: таблиці,
малюнки будиночків тварин, малюнки тварин, гасло уроку, картки із завданнями,
слайди до гри «Загубилось головне слово у реченні», гомін пташок, музика до
фізхвилинки.
Хід уроку
І. Організація
класу.
«Розминка» Налаштування на роботу.
Доброго Ранку!
Доброго дня!
Говорите ви і
говорю вам я!
Сьогодні у нас
незвичайний урок
Сьогодні ми
зробимо ще один крок
В країну
відому, в країну чудову,
Що нас так
чекає й збагачує мову.
Тож сядьте
рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати
нам було неважко!
ІІ.
Повідомлення теми уроку.
Діти, на
сьогоднішньому уроці ми побуваємо в гостях у Природи, повторимо вивчене про
речення.
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності.
« Мозковий
штурм»
Що ви будете
знати після сьогоднішнього уроку?
(Жодна думка
не заперечується)
Навіщо це
знати?
Тож гаслом
нашого уроку хай будуть слова « Красу рідної
природи розуміти серцем вчись».
Яке це речення
за метою висловлювання?
( Спонукальне,
окличне)
Ітак, ми
вирушаємо до лісу. ( Звучить спокійна музика).
ІV. Закріплення вивченого.
Ось і перший
будиночок. Але ми не можемо ввійти, бо щоб отримати дозвіл відчинити двері, ми
маємо виконати бажання господаря і провести каліграфічну хвилинку.
Пропишемо
склади та буквосполучення:
дь мі
вед
Назвіть
склади.
Введіть їх у
слово.
От ми і
відчинили двері, і перед нами господар дому. Хто це?
( Ведмідь) ( Малюнок)
Діти, що ви
знаєте про слово ВЕДМІДЬ?
( Словникове)
Як перевірити
правопис словникових слів?
( По
орфографічному словнику)
2.Запишіть це
слово у зошит.
Ведмедик
пропонує записати ще кілька словникових слів, які він вчився писати в Лісовій
школі.
3.Слайди із
словами: вер.сень,
вул..ця, г.рой, д.ктант.
4. Самоперевірка
слів ( із слайдів)
5. Складіть
речення зі словом ведмідь.
( Взимку ведмідь спить у барлозі.)
Яке це речення
за метою висловлювання? ( Розповідне)
6. Робота в
групах.
І група.
Побудуйте і запишіть питальне речення до змісту даного.
ІІ група.
Складіть загадку.
Хто це? Підкажи мені.
І
прокинутись невзмозі.
Взимку
спить цей звір в барлозі.
Смокче
лапу уві сні.
ІІІ група.
Записати складене речення у зошиті коментовано
( Один учень
пише біля дошки).
Підкреслити
головні слова у реченні.
7. Ведмедик
дякує за допомогу, за гарну роботу. Ми підемо далі лісовою стежиною.
Ось іще один мешканець
лісу, здогадайтесь хто він?
Загадка.
В лісі
вогник рудуватий
Шишки лускає завзято.
(Білка)
8. Білочка
пропонує попрацювати в групах і виконати завдання. Але спочатку давайте
повторимо правила роботи в групі.
……………………………………………..
І група.
Скласти
віршик, підкреслити головні слова у реченнях.
не
вернеться назад.
гуляє листопад.
Уже в саду осінньому
І літо не повернеться
ІІ група.
Робота з
деформованими реченнями.
Дібрати
заголовок, підкреслити головні слова у реченні.
Золота, настала, осінь
Гриби, на, ростуть, узліссі.
Відлітають, у, краї, птахи, теплі.
ІІІ
група. Встановити зв*язок між словами у
реченні, підкреслити головні слова.
……………………………….
ІV група.
Записати
текст, дібрати заголовок.
Жовтокоса чарівниця осінь примчала у ліс. Торкнулася чарівною паличкою
верхівок дерев. На землі рясніє барвистий килим. Чудово навкруги!
( Осінь. Золота осінь. Чарівниця осінь.)
Підсумок.
Так яка пора
року осінь? ( Складання асоціативного куща)
Золота чарівна
багата багряна
9. Фізхвилинка. ( пісенька про осінь) ( Діти співають і
танцюють)
Діти,
розкажіть, як зимують деякі тваринки у лісі.
10. « Мікрофон»
1-Й учень:
Ведмідь –
спить у барлозі . ( слайд)
Їжак –
спить у норі. ( слайд)
Дикі бджоли
– зимують у дуплі. ( слайд)
- Чи знаєте ви
цю тваринку? ( на слайді коник – стрибунець)
- До якої
групи тварин належить коник – стрибунець? ( комахи)
- Як зимує
коник – стрибунець?
«Мікрофон»
2-й учень.
«Коник –
стрибунець зимує в мурашнику. Пізньої осені мурахи вкладають малих мура шат
спати. Але малеча пустує, грається, вередує. Тоді старі мурахи кличуть коника –
стрибунця, щоб він зіграв колискову. Під лагідну мелодію всі засипають.
11. – Ой, чий
то гомін чути? ( запис пташиних голосів)
( Інсценізація
казки «Птахи всі голодом намлілись»)
Гуляють білі
сніговиці,
Тріщить мороз.
Гудуть вітри.
Сидять
зажурені синиці,
І повзики, і
снігурі…
Зима, зима… Не
те, що влітку –
Біліє далич
снігова,
І на
малесеньку чечітку
Колючий острах
навіва.
Дзьобатий
дятел працьовито
У кору стука -
не дріма.
Але тепер йому
не літо –
Кругом зима,
кругом зима.
Синиця.
Скільки тут
пташок співало
Веселилося
щодня,
Коли сонце
пригрівало
І літала
комашня.
Я одна тоді бувало,
Не хвалюся
задарма,
За добу комах
з*їдала,
Скільки важила
сама.
Горобчик.
Всю весну і
ціле літо ми
Скрізь дбали
про врожай.
Хай стогне
важко віхоло –
Ми любим
рідний край!
Ворона.
Ой було! Ой
було!
Всюди зелено
цвіло!
Хто працює, а
не спить,
Досхочу міг
їсти й пить.
Сили в крилах
не жаліла
Кожна пташка,
ой, люлі!
І комах, і
гусінь їла
На зеленому
гіллі!
Дятел.
Пробудивсь на
зорі –
Застрибав по
корі,
Де сховався
жучок,
Короїд –
черв’ячок…
Лиш прицілився
– стук – стук!
І вже в дзьобі
жук.
А тепер кругом
зима
Їжі доброї
нема.
Щиглик.
Не чути свисту
– щебету
У рідному
краю.
Невже звикать
до шепоту
В пташиному
роду?
Чечітка.
Я, що звуть
мене Чечітка,
Буду в щиглика
за свідка.
Чи не ми
трудились чесно –
Вздовж і вшир,
і перехресно
Облітали гай і
ниви,
Берегли сади й
посіви
Он погляньте.
В тому домі
Школярі живуть
знайомі.
Що не раз
мене, Чечітку,
Годували
навіть влітку.
Тож пошлімо до
них синицю,
Всього птаства
представницю,
А вона метка
на слово-
Все налагодить
чудово!
Усі птахи.
Правда, правда,
хай синиця
Буде наша
представниця!
Діти.
Глянь туди
! А що?
Пташки!
А чому Синиця
йде до школи навпрошки?
Треба
зупиниться – розпитаймо, у чім річ?
Синиця.
Птахи всі
голодом намлілись –
Така зима,
така зима!
Оце б у вирій
полетіти –
Так Батьківщини
ж там нема!
Діти
Зачекайте,
друзі!
Певно важко
день і ніч
Порпатись в
галуззі!
Їжі мало, бо
скоро зима!
Годівниці ж
недарма
Всі ми
майстрували.
Заготовили
кормів ми для вас чимало:
Є насіння
бур*янів, є зерно у школі…
Різних ягід є
і крихт – всього є доволі.
Діти виносять
годівничку.
Ми ладнали годівниці,
Для горобчика й синиці
Для малого снігурця
Крихт насиплемо й пшонця.
Прилітайте
друзі милі,
Не лякайтесь
заметілі!
Де і як
зимують пташки? ( Селяться поблизу людей, які готують їм годівниці та
підкормлюють взимку, інші – відлітають у теплі краї)
12. - Діти. А
ось іще один будиночок у лісі. Чий він?
В лісі
тваринка живе полохлива,
Добра, пухнаста та дуже ляклива.
Вушка вона притискає свої,
Шурхіт усякий лякає її.
( Зайчик)
А чи спить
зайчик взимку?
Як він
готується до зими?
Зайчик
пропонує пограти у гру
«Загубилось головне слово у реченні»
( на слайдах
речення)
Записати
речення, вставити пропущене головне слово, підкреслити головні слова у реченні.
На струнких ялинках стрибали … . (
білки)
Високо в небі … журавлі. ( летіли)
Цілий день … працює у гаю. ( дятел)
Низько над землею … хмари. ( пливуть)
V. Підсумок.
- Чи
здійснились очікування? Що навчилися робити?
- Про що нове
дізналися?
Як треба
ставитися до природи? До тварин?
Складіть
спонукальні речення – відповіді на два останніх питання.
( Діти, оберігайте природу рідного краю!
Допомагайте
птахам і тваринам взимку.)
Які ці речення
за метою висловлювання? |